رایج ترین مشکلات پکیج های دیواری ( هشت سوال در مورد ایرادهای رایج پکیج دیواری)

 

بیشترین مشکلاتی که پکیج های دیواری بدان دچار می شوند کدامند؟ چه راهکاری برای پی بردن به ایرادهای پکیج دیواری وجود دارد؟ (هشت ایراد کلی و متداول در مورد مشکلات پکیج دیواری را در این مقاله می خواهیم با هم بررسی کنیم.)

 

در سالهای اخیر بسیاری از افراد ترجیح می دهند، برای سیستم گرمایشی و آبگرم مصرفی از پکیج دیواری استفاده کنند. اما اگر درصورتی ‌که پکیج دیواری با کوچکترین مشکلی مواجه شود برای ساکنین منزل بسیار آزار دهنده خواهد بود. از کار افتادن پکیج دیواری باعث غافلگیر شدن مصرف کننده می‌گردد حال اگر خرابی پکیج دیواری در فصل زمستان اتفاق بیفتد، دیگر بد تر از این امکان ندارد. متاسفانه همه‌ی پکیج ها روزی نیاز به تعویض یا تعمیر دارند. ولی خبر خوب این که شما با استفاده از ترفندهایی می توانید بدون خرید پکیج جدید طول عمر مفید پکیج دیواری خود را افزایش دهید. در بخش اول این مقاله به مشکلات رایج پکیج ها اشاره می کنیم و راه حل های مناسبی را به شما آموزش خواهیم داد. حتی در صورت نداشتن تجربه و مهارت لازم می توانید با به بکار بردن این ترفند های ساده بر مشکلات موجود فائق آیید، ولی توصیه می کنیم از تکنسین‌های مجرب تعمیر کار پکیج دیواری نیز بهره‌مند شوید .


هشت سوال در مورد ایرادهای رایج در پکیج دیواری


۱_چرا بعد از باز کردن شیر آب مدتی طول می کشد تا آب گرم شود؟

 

این مشکل در واقع معضل بیشتر پکیج های دیواری می باشد البته یک سری از پکیج های هایتک و پکیج های مخزن دار هستند. به دلیل ذخیره کردن آبگرم می توانند شرایطی را مهیا کنند تا این مشکل برطرف شود. همچنین طولانی بودن مسیر لوله آبگرم از پکیج تا شیر آب هم بسیار حایز اهمیت است. به دلیل طولانی بودن لوله، آب داخل لوله ها سرد می شود و چند ثانیه زمان لازم است تا آب سرد از لوله ها خارج شود. برای حل معضل بهتر است از منبع مکمل پکیج دیواری استفاده نمایید ودر صورت اجرای مسیر برگشت آبگرم که مجهز به پمپ باشد می توان این مشکل را کلا برطرف نمود.

۲_چرا پکیج دیواری آب را گرم نمی کند؟


نداشتن آب گرم یکی از رایج ترین مشکلاتی است که در سیستم پکیج دیواری ایجاد می شود. بعضی دلایل ساده که باعث ایجاد این مشکل می شوند و کارهایی که باید انجام داد تا این مشکل برطرف شود، به شرح ذیل می باشد :
• اولین کاری که باید انجام دهید چک کردن منابع ورودی آب، گاز و برق می باشد( یعنی آب ،گاز و برق قطع نباشند) در ضمن از باز بودن شیرهای ورودی متصل به پکیج اطمینان حاصل نمایید.
• افت فشار گاز دلیل دیگری است که مانع گرم شدن آب می‌شود.
• کم بودن فشار آب شبکه نیز باعث می شود که آب سریع داغ شده و مشعل خاموش گردد و دوباره آب سرد وارد پکیج شود و در نتیجه این عمل باعث عدم ثبات آبگرم خروجی از لوله ها خواهد شد. در صورت کمبود فشار آب بهتر است که در ساختمان مخزن آب و بوستر پمپ نصب شود.
• دلیل بعدی عدم جرقه زنی سیستم الکترود جرقه زن و حفظ پایداری شعله پکیج می باشد.
• نبود حداقل جریان آب هم می تواند دلیل گرم نشدن آب باشد و بهتر است از باز بودن شیر آبگرم به میزان کافی اطمینان حاصل کنید تا سطح جریان آب به مقدار مناسب برسد.
• رسوب گرفتن مبدل صفحه‌ای (ثانویه) می تواند عامل موثری برای گرم نشدن آب خواهد بود.
• وجود هوا درسیستم مدارگرمایشی هم می تواند مشکل ساز شود بنابراین هواگیری پکیج الزامی است.
• کم بودن فشار آب داخل مدار گرمایشی هم می تواند مشکل گرم نشدن آب را تشدید نماید و بهتر است که با باز کردن شیر پر کن آب سیستم مدار گرمایشی را پر کنید و درجه فشار سنج را بین ۱٫۲ تا ۱٫۵ بار تنظیم نمایید.( پمپ پکیج در این رنج فشار بهترین عملکرد را دارد)
• به هنگام سرمای هوا بررسی کنید قطعات و لوله‌های آب متصل به پکیج دچار یخ زدگی نشده باشند.
• همزمانی مصرف آبگرم دو یا سه شیر هم می‌تواند باعث سرد شدن آبگرم شود .
نکته : در نهایت برای حل مشکلات فوق می توانید از منبع مکمل پکیج دیواری MMPD استفاده نمایید و برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد منبع MMPD کلیک کنید.

تصویری از منبع MMPD در حال مصرف


۳_چرا رادیاتورها گرم نمی شوند؟

گرم نشدن رادیاتورها عوامل مختلفی دارد که در ذیل به این موارد اشاره می کنیم :

• کم بودن فشار آب در داخل مدار گرمایشی.

• وجود هوا در سیستم مدارگرمایشی.

• خراب بودن دیافراگم منبع انبساط و سوراخ شدن منبع انبساط .

• خراب شدن شیر رادیاتورها.

• گیر کردن شیر سه طرفه.

• خرابی سنسور حرارتی گرمایشی .

• خرابی موتور شیر برقی.

• خرابی ترموستات حد.

• خرابی برد پکیج.

۴_چرا آب بیش از اندازه داغ می شود؟


• تنظیم نبودن شعله بلند مشعل می تواند دلیل داغ شدن آبگرم شود(تنظیم ماژولیشن شعله بلند و شعله کوتاه را در قسمت دیگری به صورت کامل توضیح خواهیم داد) و بهتر است دما را در سطح پایینی تنظیم کنید. تا هم آب بیش از اندازه داغ نشود و همچنین از هدر رفت انرژی جلوگیری نمایید.
• مسدود شدن لوله ها و فیلتر آب باعث می‌گردد، آب کمی وارد مبدل شود و در نتیجه آب شدیداً داغ می‌شود.
• سنسور حرارتی آبگرم مصرفی NTCخراب شده باشد و یا در محل خود قرار نگرفته باشد. بنابراین NTCآبگرم و گرمایشی را چک نمایید.


۵_ چرا آب به اندازه کافی گرم نمی شود؟


دلایلی که باعث می شود آب به اندازه کافی گرم نشود در زیر به صورت خلاصه وار اشاره می گردد:
• همانطوری که قبلاً گفتیم بهتر است تنظیم شعله بلند شیر گازی به نحوی باشد که دمای آب خروجی شیر آبگرم مصرفی در حمام دارای دمای مناسب و مطلوب با بدن شما باشد. معمولاً دمای مابین ۴۵ تا ۵۰ درجه سانتیگراد بهترین انتخاب برای پکیج دیواری خواهد بود.
• احتمال دارد جریان آب به دلیل جرم گرفتن دوش حمام و شیرهای آب کم شده باشد و این باعث شود آب به اندازه کافی گرم نشود.
• اگر مسیر جریان های آب سرد و گرم با یکدیگر تداخل پیدا کند در نتیجه دمای آب خروجی پایین خواهد آمد. دلایل تداخل آب سرد و گرم را در پایان این مقاله بررسی خواهیم کرد.
• ممکن است مقدار گاز ورودی کم باشد بهتر است که شیر ورودی گاز و همچنین فشار گاز ورودی و فیلتر گاز را بررسی نمایید، تا ایرادی نداشته باشد.
• امکان دارد مبدل ثانویه رسوب گرفته باشد بهتر است که از شر این رسوبات خلاص شوید. این رسوبات مانند عایق عمل کرده و مانع انتقال گرما به آب توسط مبدل حرارتی می گردند.
• اگر محفظه احتراق و فن پکیج دیواری تمیز نباشند هوای مناسب برای احتراق فراهم نمی شود و باید فن پاکسازی شود.
• در صورتی که مقدار آبگرم مصرفی از میزان حداقلی لازم پایین تر باشد. پکیج دیواری در یک اقدام احتیاطی خودبه‌خود خاموش می شود. این اقدام برای جلوگیری از آسیب مبدل ثانویه و داغ شدن بیش از حد آب در پکیج صورت می‌گیرد . میزان حداقلی آبگرم حدود دو الی سه لیتر بر دقیقه می باشد.


۶_ چرا پکیج دیواری خیلی سر و صدا می کند؟


دلایلی متفاوتی وجود دارد که باعث سر و صدا در پکیج دیواری می شود و همچنین نوع صدایی که از پکیج شنیده می شود، فرق می کند.
• تق تق کردن پکیج: علت این صدا از مبدل اصلی پکیج به دلیل رسوب گرفتگی می باشد.
• زوزه کشیدن پکیج : به دلیل تنظیم نبودن فشار گاز این صدا شنیده می شود و بایستی فشار گاز شعله بلند و کوتاه تنظیم شود.
• سر و صدای ناشی از فن پکیج : این صدا می تواند به دلیل جمع شدن گرد و غبار بر روی پره های فن پکیج اتفاق افتاده باشد. برای همین بهتر است از هر دوسال یک بار فن پکیج از هود باز شده و با استفاده از مسواک و بلوور تمیز شود.
• سر و صدای ناشی از پمپ پکیج: این صدا به دلیل رسوب املاح و گرفتگی روتور ایجاد می گردد. برای بر طرف شدن سر و صدا بهتر است در ابتدا دور پمپ را تغییر دهید و از عدد سه بر روی عدد دو قرار دهید . این عمل باعث بر طرف شدن صدا خواهد شد اگر رو تور پمپ گیر پاژ اولیه کرده باشد، می توان درپوش پمپ رو باز کرده و با استفاده از پیچ گوشتی ضربه‌ی کوچکی به پیج پمپ بزنید. احتمال قوی مشکل برطرف می شود. اگر مشکل بر طرف نشد بایستی کل پمپ را باز کرده و پمپ را سرویس نمایید ولی اگر روتور پمپ تاب بر داشته باشد بایستی پمپ را تعویض کنید.


۷_چرا آب سرد و گرم می شود و دمای ثابتی ندارد؟

مواقعی که دمای آب به صورت دائم تغییر می کند، چند ثانیه سرد و چند ثانیه گرم می‌شود. این پدیده موقع باز کردن مجدد شیر آبگرم در حالت استحمام رخ می دهد، به دلیل مکانیزم به کار رفته در پکیج می باشد و پکیج نمی تواند به سرعت جریان جدید آب را گرم کند و آب سرد از فلومتر یا فلو سویچ پکیج رد شده و از شیرآب خارج می گردد. برای برطرف کردن این معضل بهتر است از منبع مکمل پکیج دیواریMMPD استفاده شود.

۸_چرا پدیده تداخل آب سرد و گرم اتفاق می افتد و چگونه می‌شود به پدیده تداخل آب سرد و گرم پی برد؟


اگر شیر مخلوط اهرمی دچار ایراد شده باشد امکان ترکیب و پس زدن آب سرد به مسیر آبگرم پیش می آید. برای اینکه به این مشکل پی ببرید، ابتدا آب سرد ورودی به پکیج را ببندید و سپس شیرهای آبگرم شیر مخلوطی اهرمی را باز کنید اگر آب قطع نشود و جریان آب ادامه پیدا کند در این صورت یکی از شیرهای مخلوط ایراد داشته و پدیده تداخل آب سرد و گرم بوجود آمده است. برای برطرف کردن این ایراد بعد از شناسایی شیر مخلوط مشکل دار نسبت به تعویض کارتریج یا کل شیر اقدام نمایید.
در این مقاله اطلاعات و مطالبی در مورد مشکلات رایج پکیج دیواری را مطرح کردیم و امیدواریم که موارد اعلام شده در این متن مورد استفاده شما قرار گرفته باشد.


جمع بندی و پایان

 

 

پکیج های دیواری غالباً در طول مدت استفاده دچار مشکلاتی می شوند، برای بهبود عملکرد پکیج دیواری و برطرف کردن ایرادهای مذکور بهتر است، به صورت دوره‌ای سرویس های سالیانه توسط سرویس کار مجرب و مجاز انجام شود و در ضمن استفاده از منبع مکمل پکیج دیواری MMPD می تواند بسیاری از مشکلات رایج پکیج دیواری را برطرف نماید. در صورت استفاده از منبع مکمل پکیج دیواریMMPD افزایش عمر مفید قطعات پکیج دیواری را در پی خواهد داشت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to Top
اسکرول به بالا