همه چیز درباره‌ی منبع مکمل پکیج دیواریMMPD

آیا شما در مورد اینکه چه پکیج دیواری را برای منزل خودتان انتخاب کنید فکری کردید؟ چه چیزی باعث می‌شود که پکیج دیواری کمتر نیاز به تعمیر داشته باشد؟ آیا تا به حال درباره‌ی منبع مکمل پکیج دیواری MMPD چیزی شنیده اید؟

 

منبع مکمل پکیج دیواری محصولی که تثبیت کننده دمای آبگرم مصرفی است و برطرف کننده‌ی ایرادات ماهیتی و فنی پکیج دیواری می باشد. ما در این مقاله به توضیح مفصل درباره‌ی چیزهایی که بهتر است برای ارتقای عملکرد پکیج دیواری مورد استفاده قرار بگیرد، با شما به گفتگو می‌پردازیم.

 

مشکل فنی موجود در پکیج های دیواری

 

پکیج دیواری با این که دارای مزایای فراوانی است اما در کنار داشتن مزایا چند ایراد هم در پکیج دیواری به چشم می‌خورد، که در اغلب برندها عمومیت دارد. پکیج های دیواری موجود معمولاً دارای دبی آبگرم مصرفی ۸ الی۱۲ لیتر بر دقیقه می باشند. این مقدار دبی در نهایت امکان استفاده از یک شیر برداشت را به مصرف کننده می‌دهد. به علت مکانیزم به کار رفته در بیشتر پکیج ها (تک مبدل و دو مبدل) برای تدوام آبگرم مصرفی بایستی شير آبگرم بلا انقطاع باز بماند تا آب، سرد و گرم نشود. بی شک همه ی این موارد دلایل افزایش مصرف آب و گاز می گردد و نیز باعث سلب رفاه و آسایش نسبی مصرف‌کنندگان می شود. برای رفع ایرادهای موجود در پکیج دیواری اقدام به طراحی و ساخت محصولی نمودیم که براساس تحقیقات و مطالعات انجام گرفته در طی سالهای اخیر منتج به نتایج قابل‌ قبول و اطمینان بخشی در این زمینه گردید . محصول مورد نظر منبع مکمل پکیج دیواری است که به اختصار بعد از این با عنوان منبع MMPD نام برده می‌شود. منبع MMPD ایرادهای ماهیتی و فنی پکیج دیواری را 100 درصد بر طرف می نماید. که برای تثبیت دما و افزاینده دبی آبگرم مصرفی پکیج دیواری بکار برده می شود.

شرح وضعیت دانش فنی پیشین و پیشرفت های به عمل آمده

البته ناگفته نماند که در بعضی از مدل‌های موجود پکیج (مانند مدل Z36FF پکیج زمینی‌ دارای مخزن آبگرم) تا حدودی این موارد برطرف شده است اما به دلیل مکانیزم به کار رفته در آن، ظرفیت حرارتی بالا، ابعاد نسبتأ بزرگ و قیمت تمام شده بالای کالا این مدل پکیج به هیچ عنوان برای واحدهای با مساحت ۶۰ الی ۲۰۰ مترمربع توجیه‌ فنی و اقتصادی ندارد.
در بیشتر پکیج‌های دیواری هیچ یک از ایرادهای مذکور بر طرف نشده است. اگر هم بر فرض پکیجی با تکنولوژی های جدید طراحی و تولید شده باشد به طوری که در آن ایراد فنی موجود را بر طرف نموده باشند، ولی قیمت‌ تمام شده به قدری بالاست که بسیاری از مصرف‌کنندگان به دلیل عدم صرفه اقتصادی مایل به استفاده از این محصولات نیستند.
با توجه به شرایط مذکور برای بر طرف کردن این ایرادها، طرح و ایده های متعددی را مورد بررسی قرار دادیم و تغییراتی را در مکانیزم به کار رفته در منبع تحت فشار اعمال کردیم. این تغییرات منجر به طراحی و ساخت محصولی جدید شد که ایرادهای فنی موجود در پکیج دیواری را بر طرف نمود. لازم به ذکر است که اساس و پایه این طراحی و ساخت، تجربه سال های متمادی و روش آزمون و خطاست که منجر به ایجاد منبع MMPD گردیده است.


راه حل مناسب برای ایرادهای فنی و ماهیتی پکیج دیواری استفاده از منبع MMPD می باشد

 

 

منبع MMPD دارای چند مدل می باشد، مدل های موجود از این منبع دارای حجم ۱۸ الی ۳۰ لیتر هستند. بیشترین مدلی که مورد استفاده قرار می گیرد، مدل MMPD 18L می باشد. ما در اینجا به بررسی همین مدل می پر داریم. خود همین مدل هم دارای چهار ورژن می باشد که به اختصار

MMPD 18L_LT

MMPD 18L_DT

MMPD 18L_ST

MMPD 18L_STi

گفته می شوند. این منبع محفظه‌ی به گنجایش ۱۶ لیتر آبگرم را در خود دارد و از سه لایه تشکیل شده است:
1) لایه خارجی: این لایه عایقی از جنس پلیمری به ضریب مقاومت حرارتی 0.04 w/m.k را دارد که ضخامت آن بر اساس شرایط محیطی و درخواست مشتری می تواند از یک الی دو سانتیمتر متغیر باشد.
2) لایه میانی: جنس این لایه از ورق فولادی است که با توجه  به شرایط طراحی ضخامت از 0.8 تا یک میلیمتر می باشد. که بر اساس تست و آزمایش های انجام گرفته پنج تا شش بار فشار رو تحمل می کند.
3) لایه داخلی: تیوپی از جنس EPDM به ضخامت ۲الی۴ میلیمتر می باشد. که در ورژن های مختلف به کار برده می شود. خواص ماده EPDM عبارتند از :
• مقاومت در برابر خوردگی
• عدم تغییر حالت شیمیایی و فیزیکی
• خاصیت ارتجاعی قابل برگشت
• مقاومت در برابر تنش‌ها و فشار هیدرولیکی وارده
با توجه به خواص فوق و طبق بررسی های انجام گرفته بهترین انتخاب برای انبارش آبگرم مصرفی همان تیوپ از جنس EPDM می باشد.
در ضمن به دلیل حجم کم منبع و شکل هندسی آن طبق محاسباتی که انجام گرفته است، آبگرم وارد شده به منبع در مدت کمتر از یک دقیقه از آن خارج می شود. لذا زمان ماند آب در منبع حدود یک دقیقه‌ بیشتر نخواهد بود.
علاوه براین طراحی محصول به صورتی می باشد که تمامی قسمت های منبع که با آب وارد شده به محفظه منبع در تماس هستند، دارای پوشش طبیعی و پلیمری است و با توجه به این ویژگی کاهش رسوب گذاری آب را در پی خواهد داشت. آب ورودی به منبع در کوتاهترین زمان از طریق مانیفولد و سیستم متعادل کننده عبور می نماید و جریان آب کمترین افت فشار را در مسیر حرکت دارد.


در منبع MMPD چه مکانیزم های به کار رفته  و توضیحات بیشتر در مورد سیستم متعادل کننده‌ی آن


1) مکانیزم شیر خودکار و دیفیوزر و بقیه اجزای به کار برده شده از قبیل تبدیل و چپوقی مسیری که برای این منظور طراحی شده‌است، این ترکیب باعث گردیده عملکرد مناسبی برای منبع در پی داشته باشد.
2) مکانیزم سیستم متعادل کننده ی محفظه منبع با ترکیب تیوپ و دیفیوزر به صورتی عمل می کند، که با استفاده از کنوکسیون و خاصیت چگالی آب گرم و سرد در داخل محفظه تیوپی از ایجاد اختلال در جریان آبگرم جلوگیری نماید. چرا که در مکانیزم به کار رفته در پکیج دیواری فرمان عبور آب توسط فلوسوئیچ یا فلومتر از برد کنترل به شیر سه طرفه ارسال می گردد و طبق الگوریتم پکیج های دیواری ( پکیج دیواری تک مبدل، دومبدل، فن دار و بدون فن) همه‌ی پکیج ها حداقل ۵الی ۶ ثانیه زمان لازم است تا شعله مشعل تشکیل شود. در طول این مدت عبور جریان آب سرد به سمت شیر برداشت آبگرم ادامه می یابد. آب سرد جریان یافته که تقریباً معادل یک لیتر می باشد با آب گرم موجود در محفظه منبع مخلوط می شود. بدین ترتیب در خروجی شیر آبگرم تغییر دمای آب مشاهده نمی گردد.
3) در ضمن اینرسی و حجم آب گرم موجود در منبع MMPD با کمک خاصیت ارتجاعی تیوپ EPDM می تواند، به هنگام مصرف همزمان دو یا سه شیر برداشت تامین کننده ی دبی آبگرم لازم برای همزمانی مصرف آب گرم باشد.

4) با توجه به در خواست مشتری می توان محصول تولیدی را به گونه‌ای طراحی و تولید کرد که امکانات بیشتری را شامل شود. به طور مثال تحت فشار بودن و اجرای پمپ برگشت آبگرم را می توان به ملزومات محصول اضافه کرد.

آیا شما برای انتخاب نوع کولر گازی مردد هستید؟ به شما توصیه می‌کنیم این مقاله را مطالعه نمایید.

تصاویر مربوط به منبعMMPD

 

۱)نقشه‌ و ابعاد مربوط به منبع MMPD

۲)شکل واقعی مربوط به منبع MMPD

 

اجزای تشکیل دهنده ی منبع MMPD 

هر منبع مکمل پکیج دیواری از قسمتها و اجزایی تشکیل شده و برای ساخت منبع MMPD از قطعات با بهترین کیفیت استفاده شده است. اجزای تشکیل دهنده‌ی منبع به شرح ذیل می باشد:


1) شیرهای ورودی و خروجی
2) سه راهی
3) تبدیل
4) مغزی
5) زانوی چوپقی
6) شلنگ انعطاف پذیر
7) شیر خودکار
8) دیفیوزر
9) محفظه تیوپی
10) فلنج نگهدارنده و پیچ ها
11) پوسته فولادی
12) عایق حرارتی

ویژگی و مزایای منبع MMPD


1) منبع مکمل پکیج دیواری می تواند مانع سرد و گرم شدن آبگرم مصرفی در موقع استحمام شود.
2) منبع مذکور به راحتی تامین کننده‌ی دو شیر برداشت آبگرم می باشد که به صورت همزمان مصرف می شود.
3) منبع MMPD شانزده لیتر آبگرم را در خود ذخیره می‌نماید و به دلیل داشتن اینرسی حرارتی مناسب باعث می‌شود که هیچ گونه تغییر دمایی در آبگرم مصرفی پدیدار نگردد.

4) به هنگام قطع برق یا آب در ورژن های تحت فشار منبع MMPD به مدت یک الی دو دقیقه جریان آبگرم با توجه به خاموش شدن پکیج ادامه می یابد، فردی که در حال استحمام می باشد می تواند با استفاده از آبگرم موجود در منبع استفاده نماید و این مزیت در فصل تابستان به دلیل کمبود آب و قطعی های برق بسیار حایز اهمیت خواهد بود .
5) با استفاده از سه لایه عایق به کار رفته می توان به صورت عملی و تئوری محاسبه کرد، در محیط های زیر صفر درجه و یخ بندان به مدت دو هفته منبع MMPD یخ نمی‌زند‌.
6) عایق بندی مناسب از پرت حرارتی جلوگیری می نماید و به طور کلی ۵۰ درصد کاهش مصرف آب و گاز را در پی دارد.
7) افزایش عمر قطعات پکیج دیواری در صورت تنظیم شعله بلند و کوتاه ماژولیشن قابل تصور می باشد، برای اینکه رابطه ‌ی مستقیم رسوب گذاری املاح موجود در آب با دمای آبگرم تولیدی در مبدل ثانویه پکیج دیواری کاملا مشهود می باشد و این پدیده باعث کاهش عمر قطعات و در نهایت کل پکیج خواهد شد.
8) منبع MMPD افزایش راندمان و عملکرد بهتر مدار گرمایشی پکیج را در پی دارد. به خصوص به هنگام اینکه داکت اسپیلت بر روی سیستم گرمایشی و سرمایشی ساختمان نصب باشد، در فصل زمستان کاهش آلودگی هوا  و وارونگی دما از مزایای دیگر منبع خواهد بود. در هنگام استحمام به دلیل الگوریتم و اولویت پکیج دیواری در تامین آبگرم مصرفی شیر سه طرفه مدار گرمایشی را می بندد و در مدت باز بودن شیر آبگرم در حمام از دریچه های داکت باد سرد در حال وزش خواهد بود. اما با استفاده از منبع MMPD مطمئنا شرایط مطلوب تر شده و این پدیده اتفاق نمی افتد.


روش نصب منبع MMPD و چگونگی اتصال آن به پکیج دیواری


با استفاده از منبع MMPD به عنوان وسیله‌ی مکمل پکیج دیواری همانطوری که در اشکال نمایش داده شده است، می توان مشکلات مربوط به ایرادهای فنی پکیج دیواری را تمام و کمال برطرف کرد و با شلنگ هایی که قابلیت انعطاف پذیری لازم را دارند، به راحتی منبع MMPD به پکیج دیواری در حال بهره برداری متصل می شود.
در این ویدیو نصب منبع MMPD به صورت کامل توضیح داده شده است. برای اتصال منبع به پکیج ابتدا از عملکرد درست و تنظیم بودن پکیج دیواری اطمینان حاصل می کنیم. سپس شیر آب ورودی پکیج را می ببندیم و مهره‌ی شلنگ خروجی آبگرم مصرفی پکیج‌ دیواری را از آن باز کرده و به جای آن مهره شلنگ موجود بر روی شیر ورودی منبع که همان شیر قرمز رنگ می باشد را به پکیج دیواری وصل می‌نماییم و مهره‌ی که از پکیج دیواری باز کرده بودیم را به شیر خروجی منبع که همان شیر آبی رنگ می باشد، وصل می کنیم. در این مرحله کار اتصال منبع به پکیج خاتمه یافته است. بعد از این باید هواگیری منبع MMPD را انجام دهیم، شیر آب ورودی پکیج را باز می کنیم و از باز بودن شیرهای منبع اطمینان حاصل می کنیم ، سپس نزدیکترین شیر آبگرم به پکیج رو باز می نماییم تا هوای داخل منبع تخلیه شود. این منبع به راحتی قادر خواهد بود ایرادات فنی و ماهیتی موجود در پکیج دیواری را بر طرف نماید.


نتیجه‌گیری و جمع بندی


منبع مکمل پکیج دیواری به صورت محدودی تولید شده است. مدل های مختلفی از این محصول طراحی و ساخته شده، در شهرهای بزرگ و کوچک کشور نصب و راه‌اندازی آنها صورت گرفته است. در صورت حمایت بیشتر و تولید انبوه این محصول می توان افق روشنی را در آینده نزدیک متصور شد. چرا که بهره‌برداری از منبع برای مردم، رفاه و آسایش در پی خواهد داشت و همچنین رشد اقتصادی ناشی از تولید انبوه منبع MMPD باعث اشتغال زایی مستقیم و غیرمستقیم افراد جامعه می گردد. در ضمن حفظ محیط زیست و ارزش آب  و بحران کمبود آب برای نسل بعدی از موضوعاتی است که بر هیچ کس پنهان نیست. بنابراین با حمایت از این محصول و استفاده از منبع مکمل پکیج دیواری شما می توانید به آینده‌ی بهتر خود و بچه هایتان هم کمک نمایید.

امیدوارم که مطالب عنوان شده در این مقاله مورد توجه و استفاده شما واقع شده باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر به پیج اینستاگرام ذیل مراجعه نمایید. لینک زیر حاوی مطالب ارزشمندی است که از نظر فنی و علمی خالی از لطف نیست و در صورتی که این پیج رو فالوhttp://www.instagram.com/@rantin_eng.group نمایید می توانید از آن بهره‌مند شوید .

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Scroll to Top
اسکرول به بالا